3 günlük ilaçlama yarım günde bitiyor

Büyükşehir’in vektörle çabada kullandığı hem karada hem denizde hareket kabiliyetine sahip araçla 3 günlük ilaçlama yarım günde tamamlanıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi en kritik sivrisinek üreme alanlarının olduğu noktalarda vektör çabasına devam ediyor. Her sene olduğu üzere bu sene de ‘Sivrisineksiz Bir Yaz’ sloganıyla yola çıkan Büyükşehir Belediyesi 12 ay boyunca çalışmalarına aksatmadan devam ediyor. Bu kapsamda hem karada hem de suda hareket edebilen 4X4 araç kullanılarak, vektör özelliği taşıyan canlıların daha süratli ve tesirli bir biçimde denetim altında tutulması sağlanıyor.

HEM KARADA HEM DE SUDA HAREKET

Büyükşehir, Kocaeli vilayet sonlarında 34 takım, 145 işçi ile 12 ay boyunca sivrisineğin üreyebileceği: bataklık, göl-gölet, bodrumlar, inşaat alanları, yağmur suyu çizgileri, açık ve kapalı dereler, kova-bidon-varil üzere alanlarda uygulamalar gerçekleştiriyor. Olağan araç ve insan gücü ile yapılması güç ya da imkânsız arazi koşulları için hem karada hem de suda hareket kabiliyetine sahip 4X4 araç kullanılıyor. Bu araç ile 6 grubun bir günde yapacağı işi çok kısa bir vakit diliminde gerçekleştiriliyor.

BİOSİDAL ESERLER KULLANILIYOR

Ulaşılması sıkıntı olan noktalarda yapılan uygulamada; sivrisinek üreme alanlarında sıvı formda, yağmur sonrası su birikebilecek alanlarda ise su ile faal hale gelen granül formda Sıhhat Bakanlığı onaylı biyosidal eser uygulaması gerçekleştirerek vektörle uğraş çalışması yürütülüyor. Gayret, başta sivrisinek olmak üzere hastalıkların yayılmasına aracılık eden zararlıların üreme alanlarına yönelik olarak gerçekleştiriliyor. Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülmekte olan uygulamalarda halk sıhhatinin korunması önceliğinin temel alındığını belirtiliyor.

SİVRİSİNEKSİZ BİR YAZ İÇİN

Yıl uzunluğu devam eden sivrisinekle uğraş kapsamında fizikî, kültürel, biyolojik ve kimyasal uygulamalar yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Bu yıl da sivrisineksiz bir yaz için, şayet kapımızda bulunan kova, bidon, saksı altı üzere kaplarda su biriktiriyorsak kesinlikle kapların ağzının kapatılması ya da günlük olarak dökülmesi gerekiyor” ihtarında bulunuyor. Ayrıyeten sokakta yaşayan canlarımızın su muhtaçlıklarını karşılamak için kaplarda verilen suyun günlük olarak dökülüp yenisi ile değiştirilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı