Yassı çelikte dampinge karşı vergi uygulanacak

Avrupa Birliği (AB) ve Güney Kore’de birtakım üretici şirketlere yönelik olarak sıcak haddelenmiş çelik ithalatına dampinge karşı tedbir uygulanacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ithalatta haksız rekabetin önlenmesine ait bildirime nazaran, Ticaret Bakanlığınca, “Alaşımlı yahut alaşımsız, (plakaj hariç) rastgele bir kaplama sürecine tabi tutulmamış sıcak haddelenmiş yassı çelik” ithalatına yönelik başlatılan damping soruşturması tamamlandı.

YÜZDE 7 VE YÜZDE 12,8’İ ORTASINDA

Yürütülen soruşturma sonucunda, soruşturma konusu eserin AB ve Güney Kore’den dampingli fiyatlarla ithal edildiği ve bu ithalatın yerli üretim kolunda ziyana neden olduğunu belirleyen İthalatta Haksız Rekabeti Kıymetlendirme Heyeti, AB’de yerleşik üretici firmalardan yapılan bu kapsamdaki ithalata, CIF bedelinin yüzde 7’si ve yüzde 12.8’i ortasında değişen oranlarda dampinge karşı tedbir uygulanmasına karar verdi.

Kurul, Güney Kore’de yerleşik 3 üretici firmadan bu kapsamda yapılan ithalata da yüzde 7 ve yüzde 8.95 oranlarında dampinge karşı tedbir uygulanmasına hükmetti.