Dolarda yükseliş devam ediyor

Dolar/TL yüksek enflasyon, döviz siyasetine yönelik devam eden telaşlarla 17 düzeyinin üzerinde süreç görmeye devam ediyor.

TL’nin nisan başından beri bedel kaybı yüzde 14, yılbaşından beri kaybı ise yüzde 23,5 düzeyinde. Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinin yeterliliğinin sorgulanmasıyla TL’nin daha çok kıymet kaybedeceği telaşları piyasalarda hakim pozisyonda. Bankacılar ayrıyeten TL’deki kıymet kaybını bir kamu tercihi olarak da niteliyorlar.

İki hafta evvel 17,54 ile 20 Aralık’tan bu yana yeni tepeyi gören dolar/TL, geçen haftalardaki BDDK kararı ile 16.03’e kadar geriledikten sonra bu düzeylerde kalıcı olamadı. Kurda bugün 17,30 düzeyi görüldü.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS’si ise dün günü 848/858 düzeyinde tamamladı.

Piyasalarda bugün TCMB haftalık dataları takip edilecek. Rezervlerde manalı değişim beklenmiyor. Bankacılar öncü datalardan, lokallerin büyük kısmı kurumsal kaynaklı 3,5 milyar dolar civarında döviz tevdiat düşüşü hesaplıyorlar. Geçen hafta Euro/dolar ve altın/dolar paritelerinde yaşanan hareketlilik nedeniyle datalar arındırılmış olarak da izlenecek.

PETROLDE DÜŞÜŞ İTHALAT FATURASI İÇİN ÖNEMLİ

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı marttan beri en büyük günlük kaybını yüzde 10 ile bu hafta yaşadıktan sonra 100 doların çabucak üzerinde süreç görüyor.

Ekonomistlerin hesaplamalarına nazaran brent petrolünde 10 dolarlık artış/düşüş Türkiye’nin yıllık güç ithalatına 4.5-6 milyar dolar yükseltici/düşürücü tesir yapıyor. Petrol fiyatlarındaki global resesyon kaynaklı düşüşün kalıcı olup olmayacağı Türkiye’nin geçen yıl 50 milyar dolarlık güç faturasının önümüzdeki devirde hangi düzeyde oluşacağının hesaplanması için izleniyor.

Enerji faturası, mevcut siyasette döviz istikrarı üzerinde belirleyici olduğu için takip ediliyor.

TCMB’DEN SINIRSIZ TL REESKONT KREDİSİ

Piyasalarda takip edilen bir başka gelişme ise İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) lisana getirdiği ihracatçı sanayicilerin finansmana erişim sorunu.

TCMB’nin reeskont kredileri, yabancı parada yılbaşındaki 15 milyar dolardan geçen hafta prestijiyle 10 milyar dolara geriledi. Bu düşüş tenkitlere neden olurken Reuters’da dün yayımlanan bir haberde TCMB’nin “sınırsız TL reeskont kredisi” kaynağı yaratmaya hazır olduğuna dikkat çekildi.

Haberde Reuters’a bilgi veren kaynaklar, yabancı para cinsi reeskont kredilerinin TL’ye yönlendirildiğini belirtirken ucuz kredi ile döviz alanlara kaynak “aktarılmadığı”na da dikkat çekti.

TL reeskont kredisi yılbaşından bugüne 55 milyar TL artışla 63 milyar TL’ye ulaştı. Haziran’da yabancı para reeskont kredileri 0.7 milyar dolar düşerken, TL reeskont’ta 11 milyar TL civarında artış yaşandı.

TL reeskont kredilerinde ihracatçılar döviz gelirlerinin yüzde 40’ını TCMB’ye satmaya ek olarak yüzde 30’unu bankaya bozdurmakla yükümlü. TL reeskontta 1 ay mühletle yeni döviz alımı yapamama ve gibisi zorunluluklar da bulunuyor.