Özel sektörde ürünlere zam yapmaya başladı

Şirketler, yükselen hammadde fiyatlarının yanı sıra artan fiyat maliyetlerini hesaplayıp eserlerine ne kadar artırım yapacaklarını belirlemeye çalışıyor.

Piyasaya hakim firmaların minimum fiyat artırımının 10 puan üzerinde fiyat ayarlamasına gidecekleri, rekabet bahtı olmayan firmaların ise mevcut kâr oranlarını koruyacak halde minimum fiyat artırımı kadar artış gerçekleştirecekleri belirtiliyor.

ZAM ORANI MESAİSİ

Sözzcü’den Erdoğan Süzer’in haberine nazaran endüstriciler, taban fiyata yapılan orta artırımın eser fiyatlarına yansımasının kaçınılmaz olduğunu, çabucak her firmada şu anda artırımı yapıp yapmamaya değil, artırım oranını belirlemeye baş yorulduğunu söyledi. Endüstriciler, şu değerlendirmeyi yaptı: “Asgari fiyattaki artışın fiyatlara yansıması emek ağır işlerde daha yüksek, teknoloji ağır işlerde daha düşük olacak.

Fiyat artışlarında minimum fiyatın üzerinde maaş alan çalışanlara yapılacak artırım oranı çok değerli. Birçok firma bu bölüme yüzde 30 yerine daha düşük artırım yapmayı planlıyor. Rekabetin yaşanmadığı alanlarda artırım yüzde 40’ları aşabilir. Rekabet olan işlerde çok fazla yansıma beklemiyoruz. Fiyatı devlet tarafından belirlenen işlerde ise iktidara büyük bir artırım talebi yağacaktır.”

‘Firmalar da toplum da fakirleşti’

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Lideri Hüseyin Kutsi Tuncay, artırımı fiyatlara yansıtmakta çok zorlanacaklarını söyledi. Tuncay, “Asgari fiyat artırımı kesinlikle fiyatlara yansıtılacak. Lakin işletmelerimiz de toplum da süratle yoksullaşıyor. Cirolarımız adet bazında düştü. Maliyeti birebir fiyatlara yansıtırsan ürettiğimizi satabilecek miyiz, bilemiyoruz” dedi.