Türk Kripto Para Yatırımcıları Neye, Niçin Yatırım Yapıyor

Türk kripto para yatırımcılarının yüzde 50’den fazlası son 6 aydır kripto piyasasında.

En çok tercih ettikleri kripto para üniteleri ise sırasıyla Bitcoin, Ethereum ve Bloktopia.

Türkiye’de bayanlar kripto konusuna erkeklere kıyasla yüzde 63 oranında daha fazla ilgi besliyor.

Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından KuCoin’in Türk kullanıcıları hedefleyerek hazırladığı araştırma, Türk kripto kullanıcılarına dair birçok içgörü ve ayrıntısı kapsıyor.

207 ülkede, 18 milyon kullanıcıya hizmet veren KuCoin’in, 18-60 yaşları ortasındaki 1002 yetişkinle yaptığı araştırmanın sonuçları epey dikkat çekiyor. Türkiye’deki kripto para yatırımcılarını mevzu alan araştırmaya nazaran, Türkiye’deki, yaklaşık her üç kripto para yatırımcısından biri piyasaya son 3 ay içerisinde dahil olduğunu tabir ediyor.

Kadınların Kripto Para Dünyasına Merakı Yükselişte

Kripto para dünyasının mevcut cinsiyet dağılımını gösteren raporda erkek yatırımcıların yüzde 53, bayan yatırımcıların ise yüzde 47 seviyesinde olduğu açıklandı. Ayrıyeten “Kripto Meraklıları” başlığı altındaki araştırmaya nazaran bayanlar kripto konusuna erkeklere nazaran yüzde 63 oranında daha fazla bir ilgi duyuyor.

Kripto Yatırımcıları kapsamındaki yatırımcıların yüzde 55’i yıllık 10 bin doların üzerinde gelir elde eden insanlardan oluşurken, yüzde 49’u yönetici durumunda çalışıyor. Birebir ayrıntılar Kripto Meraklıları kapsamında yüzde 42’si yıllık 10 bin doların üzerinde maaş alan, yüzde 33’ü yönetici konumundaki iştirakçilerden oluşuyor.

Türk yatırımcıların en büyük yaş kümesini yüzde 33’lük oranla 18-30 yaş ortasındaki yatırımcılar oluşturuyor. Bu oran Kripto Meraklıları kapsamında yüzde 28 oranında açıklandı. 50 yaş üstü yatırımcı oranı her iki kapsamda da en düşük kümesi oluşturuyor.

Kripto Para Yatırımlarının Hedefi: Mevcut Birikimleri Daha Verimli Kullanmak

Her yatırımcının kripto paralara olan yatırım sebepleri farklılık gösteriyor. Bu kapsamda Türk yatırımcılara sorulan “Neden kripto paralara yatırım yapıyorsunuz?” sorusunun karşılıklarında yatırımcıların yüzde 61’i “Mevcut birikimimi verimli kullanmak” cevabını verdi. Geleceğin finans dünyasının bir kesimi olmak maksadıyla yatırım yapan kullanıcı yüzdesi 53 oranında olurken, yüzde 39’luk kısım pasif gelir elde etmek maksadıyla yatırım gerçekleştirdiğini açıkladı.

Raporun en kıymetli içgörülerinden biri “Elde ettiğiniz karları hangi alanda kullanıyorsunuz?” sorusunun cevapları oldu. Türk kripto para yatırımcılarının yüzde 27’si elde ettiği karları borçlarını ödemek için kullanıyor. Yüzde 21’i mesken almak için yararlarının belli kısmını ayırıyor. Rapora nazaran “Yatırımlarımı çocuklarımın eğitimi için kullanıyorum” ve “Araba satın almak için kullanıyorum” diyen yatırımcıların oranı yüzde 20’i oldu. Yüzde 16’lık kısım ise yeni bir iş kurma maksadıyla yatırımlarını kıymetlendiriyor.

Yatırımların Yüzde 40’u Kripto Paralarda Tutuluyor

Türk yatırımcılarının yatırım portföylerinin açıklandığı rapora nazaran yatırımların yüzde 40’ı kripto paralarda tutuluyor. Kripto paraları yüzde 17 ile altın, yüzde 14 ile döviz yatırımları, yatırımların yüzde 12’si bankada tutulurken yüzde 6’lık orandaki yatırımlar Türk Lirası olarak gerçekleşiyor.

Türk Yatırımcıların Birinci Kripto Para Tercihi Bitcoin

Yatırımcılarına 700’den fazla dijital varlık sunan KuCoin’in yaptığı araştırmaya nazaran,Türk yatırımcıların en çok tercih ettiği kripto para Bitcoin. Bitcoin’i Ethereum takip ederken, yatırım yapılmayı tercih edilen öteki kripto para üniteleri sırası ile Bloktopia, NewsCrytpo, Cardano, Verasity, Avalanche ve Ripple yer aldı.

Güvenilir Projeler ve Stabil Teknolojiler Belirleyici Rol Oynuyor

Rapora nazaran, Türk yatırımcıların kripto para borsası tercihlerinde 5 değerli etken rol oynuyor. Buna nazaran yatırımcıların yüzde 70’i “Güvenilir art plana ve stabil teknolojilere sahip” kripto para borsalarını tercih ederken, yüzde 66’sı“Kolay alım-satım-çekim” özelliğine odakllanıyor. Yatırımcıların yüzde 65’i ise “Kullanıcı odaklı arayüz” özelliğini ön sıraya koyuyor. Yatırımcıların yüzde 63’ü “Geniş kapsamlı kripto para listelemelerini” önemserken, yüzde 55’i “Yüksek likidite ve süreç hacmi” ayrıntısına odaklanıyor.

Kripto Meraklıları Şimdi Yatırım Yapmaya Hazır Değil

Sektöre ilgili olan ancak şimdi yatırım gerçekleştirmeyen Türk yatırımcılara dair de kıymetli ayrıntılar raporda yer aldı. Kripto Meraklısı olan potansiyel yatırımcıların yüzde 42’si “Hızlı değişen piyasa şartlarından çekindiği” cevabını verdi. Kripto Meraklıları’nın dala uzak kalmasını sağlayan öteki sebepler ise kripto para tercihlerine olan az bilgi, regülasyon ve güvenlik oldu.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından KuCoin tarafından yayınlanan rapor Türk yatırımcılara ait değerli ayrıntılar sundu. Raporu incelemek isteyen yatırımcılar KuCoin web sitesi üzerinden ulaşabiliyor.

Katılımcıların, 2021 yılının 21 Ekim – 1 Kasım tarihleri ortasında soruları yanıtladığı ankette yatırımcıların yüzde 16’sı kripto para piyasalarına son 6 ay içerisinde dahil olduğunu belirtiyor.

KuCoin’den Bayram Öncesi Türk Kullanıcılarına Özel Kampanya

Türkiye pazarına süratli bir giriş yapan dünyanın en büyük beş kripto para borsasından biri ve en büyük altcoin borsası olan KuCoin, Türk kullanıcılarına özel kampanyalarına son sürat devam ediyor. Son olarak 7 Temmuz 2022 tarihine kadar geçerli olan kampanya kapsamında toplamda 10 bin USDT’lik ödül dağıtılıyor. Kampanya ayrıntılarına KuCoin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı